Masaż Shantala to metoda masowania niemowląt i dzieci, choć rodzice korzystają z niej częściej w przypadku najmłodszych pociech.
Do Europy trafiła za sprawą Frederique’a Leboyera, francuza, położnika, pisarza i fotografa. Inspiracją dla niego była właśnie Shantala – mieszkająca w Kalkucie, sparaliżowana od pasa w dół kobieta, którą zauważył na ulicy masującą swoje dziecko. To na jej cześć Leboyer nazwał tą nieco podpatrzoną u niej metodę masażu niemowląt praktykowaną w Indiach. W 1976 roku opisał ją w swojej książce „Shantala. Un art traditionnel: le massage des enfants”.
Masaż Shantala wpływa na życie dziecka i jego zachowania w dorosłości.
Dziecko, które nabędzie w dzieciństwie cenne umiejętności właściwej reakcji na sytuacje stresowe – znacznie lepiej radzi sobie w szkolnym, a potem dorosłym życiu.
Dziecko zyskuje umiejętność świadomego rozluźnienia, ale także – dzięki świadomemu i czułemu dotykowi – ma poczucie silnej więzi i głębokiej relacji z rodzicami. Rodzaj stosunków międzyludzkich jakie nawiązujemy z innymi ludźmi w dojrzałym wieku jest odbiciem więzi, jakie wytworzyły się w okresie dzieciństwa.
Dzieci, które były pielęgnowane, kochane i żyły w poczuciu bezpieczeństwa nie mają zwykle kłopotów w nawiązywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi. W związku z tym wartości, które stanowią istotny element masażu dziecka, czyli zaufanie, miłość, współczucie, ciepło, otwartość czy szczerość, będą z pewnością procentować w wieku dojrzałym.
Bardzo istotne są korzyści płynące z tego rodzaju masażu i możemy je podzielić na korzyści przede wszystkim dla małego człowieka, ale Shantala przynosi również szereg korzyści dla rodziców:
Korzyści dla młodego człowieka:
- regulacja cyklu snu snu;
- poprawa funkcjonowania układu trawiennego;
- przeciwdziałanie kolkom związanym z problemami trawiennymi;
- wyciszenie i uspokojenie dziecka;
- wsparcie funkcjonowania układu immunologicznego;
- stymulowanie do działania układu hormonalnego;
- podniesienie świadomości własnego ciała.
Dla rodzica:
- łagodzenie depresji poporodowej;
- wzmocnienie wiary we własne umiejętności związane z opieką nad nowonarodzonym dzieckiem;
- uspokojenie i wyciszenie;
- nawiązanie silniejszej więzi i relacji z dzieckiem;
- lepsze zrozumienie potrzeb dziecka.
Czas trwania kursu:
- 8h
- 16h
- 24h instruktorskie
Program kursu:
- Zasady BHP w masażu Shantala
- historia, zasady oraz teoria masażu Shantala
- Omówienie środków stosowanych przy masażu Shantala
- Aromaterapia w masażu Shantala
- Działania praktyczne z wykorzystaniem fantomów.
