Technikum Weterynarii
Technikiem Weterynarii
Jeśli Twoim marzeniem jest praca ze zwierzętami i masz do nich rękę to technik weterynarii może okazać się zawodem dla Ciebie.
- Czesne 0 złotych!!!
- Nauka w szkole trwa 5 lat
- Wymagane są badania lekarskie Medycyny Pracy
- Po ukończeniu nauki przystępujesz do matury
- W trakcie nauki przystępujesz do egzaminów zawodowych
- Lokalizacja w centrum Łodzi i bliskość Dworca Fabrycznego to ułatwienie dla dojeżdżających spoza Łodzi.
W trakcie trwania nauki uczeń przystępuje do dwóch egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie:
ROL. 11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt. Egzamin ten potwierdza wiedzę w zakresie m.in. budowy układów w organizmach poszczególnych zwierząt gospodarskich i towarzyszących, paszy i żywienia, przestrzegania zasad inseminacji czy stosowaniu przepisów prawa dotyczącego rozrodu i hodowli.
ROL. 12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych. Przygotowując się do tego egzaminu, przyszły technik weterynarii nauczy się, m.in. rozróżniać sprzęt i aparaturę diagnostyczną, dobierać metody badań fizykalnych zwierząt, stosować techniki badań laboratoryjnych czy też dobierać materiały oraz sprzęt do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych.
Technik weterynarii - zawód
Na czym polega praca technika weterynarii? Czym różni się od zakresu obowiązków weterynarza? Jako technik weterynarii będziesz miał mniejsze uprawnienia od weterynarza? Ale obowiązki technika weterynarii w dalszym ciągu będą wiązały się z pomocą zwierząt, a zatrudnienie będzie można znaleźć w klinikach weterynaryjnych, hodowlach, ogrodach zoologicznych, czy nawet inspekcji weterynaryjnej.
Wśród zadań technika weterynarii wymienia się:
- Asystowanie przy zabiegach
- Wykonywanie próbek laboratoryjnych
- Udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom
- Podawanie leków, które nie wymagają wypisywania recept
- Odbieranie porodów
- Usypiać zwierząt
- Wypisywać recept
- Przeprowadzać zabiegów wymagających ingerencji chirurgicznej
Technik weterynarii jest prawą ręką weterynarza, który nie tylko asystuje przy zabiegach, ale również samodzielnie wykonuje działania z zakresu pierwszej pomocy czy higieny nad zwierzętami. Dodatkowo może również przygotowywać próbki do badań, uspokoić zestresowane zwierzątko, zająć się nim po wybudzeniu z narkozy.
W hodowlach technicy weterynarii są odpowiedzialni za kontrolę i opiekę nad zwierzętami. Dodatkowo przeprowadzają zabiegi inseminacji i odbierają porody, a w razie potrzeby stosują leczenie zwierząt.
Technicy weterynarii znajdują również zatrudnienie w inspekcji weterynaryjnej, zakładach przetwórstwa spożywczego, czy organach nadzoru sanitarno – weterynaryjnego. Sprawują kontrolę nad poprawną produkcją, przechowywaniem, transportem, a w końcu i sprzedażą żywności.
Jako technik weterynarii będziesz musiał opanować wiele materiału. Zaczynając od anatomii i fizjologii zwierząt a kończąc na ich diagnostyce. Będziesz uczyć się nie tylko o chorobach zwierząt, ale dowiesz się jak pielęgnować zwierzęta. Wśród przedmiotów spotykanych w szkołach przygotowujących do pracy w zawodzie technika weterynarii znajdują się również administracja weterynaryjna, działalność gospodarcza w weterynarii, prowadzenie produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych, kontrola i nadzór weterynaryjny, czy nawet język obcy w weterynarii.
Ukończenie kierunku technika weterynarii daje szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Warto jednak pamiętać, że praca ze zwierzętami wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale również ogromnych pokładów cierpliwości i empatii w stosunku do zwierząt.