Technik Weterynarii
Jak zostać technikiem weterynarii?
Jeśli Twoim marzeniem jest praca ze zwierzętami i masz do nich rękę to technik weterynarii może okazać się zawodem dla Ciebie.
- Czesne 0 złotych!!!
- Nauka w szkole trwa 5 lat
- Wymagane są badania lekarskie Medycyny Pracy
- Po ukończeniu nauki przystępujesz do matury
- W trakcie nauki przystępujesz do egzaminów zawodowych
- Szkoła ma udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
- Lokalizacja w centrum Łodzi i bliskość dworca to ułatwienie dla dojeżdżających spoza Łodzi
W trakcie trwania nauki uczeń przystępuje do dwóch egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie:
ROL. 11. Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt.
Egzamin ten potwierdza wiedzę w zakresie m.in. budowy układów w organizmach poszczególnych zwierząt gospodarskich i towarzyszących, paszy i żywienia, przestrzegania zasad inseminacji czy stosowaniu przepisów prawa dotyczącego rozrodu i hodowli.
ROL. 12. Wykonywanie weterynaryjnych czynności pomocniczych.
Przygotowując się do tego egzaminu, przyszły technik weterynarii nauczy się, m.in. rozróżniać sprzęt i aparaturę diagnostyczną, dobierać metody badań fizykalnych zwierząt, stosować techniki badań laboratoryjnych czy też dobierać materiały oraz sprzęt do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zootechnicznych.

Jakie uprawnienia ma technik weterynarii?
Na czym polega praca technika weterynarii? Czym różni się od zakresu obowiązków weterynarza? Jako technik weterynarii będziesz miał mniejsze uprawnienia od weterynarza? Ale obowiązki technika weterynarii w dalszym ciągu będą wiązały się z pomocą zwierząt, a zatrudnienie będzie można znaleźć w klinikach weterynaryjnych, hodowlach, ogrodach zoologicznych, czy nawet inspekcji weterynaryjnej.
Wśród zadań technika weterynarii wymienia się:
Asystowanie przy zabiegach
Wykonywanie próbek laboratoryjnych
Udzielanie pierwszej pomocy zwierzętom
Podawanie leków, które nie wymagają wypisywania recept
Odbieranie porodów
Jako technik weterynarii, w przeciwieństwie do weterynarza, nie będziesz mógł?
Usypiać zwierząt
Wypisywać recept
Przeprowadzać zabiegów wymagających ingerencji chirurgicznej
Jak wygląda praca technika weterynarii?
Technik weterynarii jest prawą ręką weterynarza, który nie tylko asystuje przy zabiegach, ale również samodzielnie wykonuje działania z zakresu pierwszej pomocy czy higieny nad zwierzętami. Dodatkowo może również przygotowywać próbki do badań, uspokoić zestresowane zwierzątko, zająć się nim po wybudzeniu z narkozy.
W hodowlach technicy weterynarii są odpowiedzialni za kontrolę i opiekę nad zwierzętami. Dodatkowo przeprowadzają zabiegi inseminacji i odbierają porody, a w razie potrzeby stosują leczenie zwierząt.
Technicy weterynarii znajdują również zatrudnienie w inspekcji weterynaryjnej, zakładach przetwórstwa spożywczego, czy organach nadzoru sanitarno – weterynaryjnego. Sprawują kontrolę nad poprawną produkcją, przechowywaniem, transportem, a w końcu i sprzedażą żywności.
Czy technik weterynarii to trudny kierunek?
Jako technik weterynarii będziesz musiał opanować wiele materiału. Zaczynając od anatomii i fizjologii zwierząt a kończąc na ich diagnostyce. Będziesz uczyć się nie tylko o chorobach zwierząt, ale dowiesz się jak pielęgnować zwierzęta. Wśród przedmiotów spotykanych w szkołach przygotowujących do pracy w zawodzie technika weterynarii znajdują się również administracja weterynaryjna, działalność gospodarcza w weterynarii, prowadzenie produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych, kontrola i nadzór weterynaryjny, czy nawet język obcy w weterynarii.
Czy warto zostać technikiem weterynarii?
Ukończenie kierunku technika weterynarii daje szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Warto jednak pamiętać, że praca ze zwierzętami wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale również ogromnych pokładów cierpliwości i empatii w stosunku do zwierząt.
Zadzwoń i dowiedz się więcej nr tel. 42 255-77-00 !!

ul. Jana Kilińskiego 21
90-205 Łódź tel. 42 255 77 00 tel./fax 42 255 77 01
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00
Zarezerwuj miejsce już dziś!
Prowadzimy rekrutację do swych szkół w naborze elektronicznym.
Uczeń dokonuje wyboru dowolnej liczby oddziałów w obrębie trzech wybranych przez siebie szkół.
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej będzie można składać od 24 kwietnia 2023 do 23 maja 2023 godz. 12:00
- Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej
o kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i kopię zaświadczenie
o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 6 lipca 2023 godz. 12:00 do 10 lipca 2023 godz. 12:00 (do szkoły pierwszego wyboru, czyli do tej do której kandydat chce się najbardziej dostać). - Wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie kandydatowi, który dokonał wyboru kształcenia w danym zawodzie od 24 kwietnia 2023 do 17 lipca 2023
- Listy kandydatów zakwalifikowanych
i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 14 lipca 2023 do godz. 12:00 - Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 21 lipca 2023 do godz. 12:00
- W terminie od 14 lipca 2023 godz. 12:00
do 20 lipca 2023, w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły, oryginału zaświadczenia
o wynikach egzaminu ósmoklasisty, zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych
do podjęcia praktycznej nauki zawodu w przypadku kandydatów
do technikum. - W postępowaniu uzupełniającym (dla kandydatów, którzy dokonali zmiany wyboru szkoły) wyżej wymienione dokumenty składa
się w terminie od 1 sierpnia 2023 godz. 12:00 do 4 sierpnia 2023 godz. 12:00
Dla kandydatów, którzy nie mogą wziąć udziału w naborze elektronicznym istnieje możliwość zapisania się do Liceum i Technikum Akademii Zdrowia przez formularz papierowy w sekretariacie szkoły.